Radary vystřídá elektrárna

Drnov /FOTO/ - Novodobá historie někdejší protiraketové základny v Drnově u Slaného začíná mít konečně jasnější kontury. Rozsáhlý vojenský areál, který je již několik let majetkem dobrovolného svazku obcí Terra Prosperita, kde člověk s bídou narazí pouze na ostrahu a pár štěkajících psů, den ode dne mění svůj vzhled.

Slaný, Zvoleněves, Žižice a Knovíz, které jsou od roku 2006 spoluvlastníky areálu o rozloze 21,56 ha, vymýšlí dlouhodobě zajímavé projekty, jež by dokázaly na sebe nejen vydělat, ale přitáhnout i zájem veřejnosti.

Tím jedním dosud nejúspěšnějším, na němž se všichni shodli, by měla být výstavba fotovoltaické (sluneční) elektrárny. Ta bude dodávat energii do běžné elektrické sítě.

Základy I. etapy elektrárny o výkonu 1,5 MWh budou položeny ještě do konce června, a to na jednom z drnovských svahů v místech, kde bývaly sklady, kotelna či garáže. Ty byly zbourány již na podzim loňského roku, ponechána po nich základová deska a terasy zpevněny proti sesuvu zeminy.

„První etapu výstavby už by nemělo nic ohrozit. Pokud dostaneme souhlasné stanovisko k rozšíření fotovoltaiky, rádi bychom ve výstavbě elektrárny pokračovali i druhou etapou, což by znamenalo její výkon zvýšit až na 8MWh. V tuto chvíli je to ale předčasné zmiňovat. Pro nás je zatím důležitá a reálná pouze první etapa,“ vyjádřil se jeden z členů svazku Terra Prosperita a zároveň starosta Knovíze Jindřich Hnilička.

Podle jeho slov by společenství vlastníků mohlo v budoucnu z produkce první etapy elektrárny získávat čtyři procenta a z druhé až pět procent zisku.
K tomu, aby solární panely případné II. etapy elektrárny mohly dostat větší potřebný prostor, budou muset zmizet z povrchu zemského i další neužívané budovy někdejšího vojenského areálu. Jako příhodné místo bude dále využit uměle vytvořený jižní svah, který je navážkou z pražského tunelu Blanka.
„Pochopitelně, že elektrárna je projekt s životností na pětadvacet let. Jednou tu může být i rodinná výstavba. To už bude na těch, kteří přijdou po nás. My se snažíme zhodnotit stávající majetek nyní, jak je to jen možné,“ řekl předseda svazku Terra Prosperita a zároveň místostarosta Slaného Jaroslav Hložek.
Jeho slova potvrzuje i fakt, že společenství nyní část použitelných technických budov prodá Městskému podniku služeb Kladno a má například i jasný záměr s bunkrem v objektu, který by se mohl stát turistickou atrakcí podobně jako pevnost Hanička v Orlických horách.
To, že se v Drnově nezastavil tak docela čas, potvrzuje i velký zájem se strany ozbrojených složek, jimž se prostor velice zamlouvá k výcviku. Sběrači kovů a vykradači mají od nynějška o důvod více vyhnout se základně na sto honů, pokud se vysloveně nechtějí dostat do křížku se zákonem.

autor/ka: Kateřina Husárová
web: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/drnov20100310.html

 

 

 

 

Menu

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.zizice.cz

Registrujte se zde

Rezervace hřiště

rezervace-hriste.jpg 

Odkazy

kr-stredocesky.cz

http://zizice.cz/czech-point

http://www.facebook.com/Zizice

http://www.infoslany.cz/

domov-slany.png

logo-fkzizice.png

Webmaster

Máte-li připomínky ke vzhledu či obsahu webových stránek, prosím kontaktujte

www

jindra@rubes.eu