Drobečková navigace

Úvod > Pro lidi > Napsali o Žižicku > Propršené žně nedají zemědělcům spát

Propršené žně nedají zemědělcům spát

Kladensko - Jako ve zlém snu si připadají zemědělci z Kladenska a Slánska. Na polích jim zlátne úroda, kterou nemohou sklízet.

Přicházejí tak o hlavní část celoročního výdělku. Jediné, co jim nyní zbývá je trpělivé čekání na zlepšení počasí.

Podmáčená půda nejen, že neudrží těžkou techniku, ale i obilí je na sklizeň moc mokré, čili ho nelze skladovat či s ním obchodovat. Navíc ztrácí svou potravinářskou jakost, neboť dlouhodobé přepršky kazí dané parametry, které potravinářské obilí musí splňovat. Kladenskému deníku situaci popsal hlavní agronom Agrodružstva Kačice Petr Pokorný, podle jeho slov budou sekat spíše už jen krmnou pšenici.

„Vůbec si nedokáži představit, co budeme dále dělat či zda od nás výkupní organizace budou obilí kupovat a za jakých podmínek,“ řekl zamyšleně odborník. Jak dále dodává, je stav asi takový jako na severu katastrofické povodně, pro zemědělce jsou katastrofické letošní žně.

Obilí se může sekat, když má čtrnáct až patnáct procent vlhkosti. V normě je ještě procent sedmnáct, ale to už se musí sklizeň následně vysoušet.
„V současné době je vlhkost obilí v podstatě neměřitelná, může se pohybovat až okolo pětadvaceti procent,“ zhodnotil Petr Pokorný.
Vše záleží na počasí

Podobné žně nikdo nepamatuje, zemědělci neustále sledují oblohu, ovšem počasí se do konce týdne měnit nemá. „Vyjedeme s technikou, začne pršet, tak zase jedeme zpět, jsme jak pejsek s kočičkou, když sušili prádlo. Nezbývá nám nic jiného než čekat. Vloni jsme měli 29. srpna po žních,“ srovnával
s minulostí agronom.

Situace je všude stejná
Problémy řeší i Agros Vraný. „Vyjedeme na pole, za chvíli začne pršet, tak se vracíme, a tak je to pořád dokola,“ popsal realitu předseda družstva Zdeněk Bucek.

I když mají prý polovinu úrody pod střechou, pořád mají před sebou mnoho práce. „Technika se boří do půdy, takové žně jsem ještě nezažil,“ přiznal se Bucek. V těchto dnech zaměstnanci nesmí hledět na volné víkendy, a pokud je to jen trochu možné vyjíždějí na pole.

Kvalita obilí je totiž velmi dobrá a jeho výkupní ceny nebývale vysoké.

Kombajny se boří

Špatné zkušenosti s bořící se půdou mají také v ZOD Žižice, kde už museli kombajn z pole vyprošťovat. Tamní předseda Jaroslav Veselý, stejně jako jeho kolegové, netrpělivě vzhlíží k nebi.

„Deště nám vzaly poslední naději, že by mohlo mít obilí potravinářské parametry, zatím prodáváme krmnou pšenici,“ vyjádřil se předseda.
Všichni si přejí jen pár dní sucha a slunečních paprsků, aby obilí uschlo a další alespoň týden bez deště, aby mohli vyjet do polí kombajny.

autor/ka: Daniela Řečínská
web: http://kladensky.denik.cz/podnikani/zemedelmjjnvsarereeverv.html
.