Drobečková navigace

Úvod > Pro lidi > Napsali o Žižicku > FOTO: Odklízením následků havárie ve Vítově vznikly další škody, kdo je zaplatí?

FOTO: Odklízením následků havárie ve Vítově vznikly další škody, kdo je zaplatí?

27.6.2008

Vítov - Většina těžké techniky a nadměrný náklad, které na několik dní po nehodě zablokovaly provoz ve Vítově na Slánsku, v pátek konečně opustily obec. Odklízení nákladu se však neobešlo bez komplikací, a tak například kvůli umístění šestisettunového jeřábu na naložení generátoru musely bagry upravit terén v okolí a navíc obyvatelé nejbližších domů přišli o ploty zahrad.

„Kvůli jeřábu se musel strhnout plot protějšího domu. Techniku začali rozkládat ještě v den nehody a zprovozněná byla asi kolem jedenácté hodiny další den odpoledne. Generátor měli naložený za dvě a půl hodiny. Vzhledem k úzkým silnicím sem musel návěs s tahačem couvat celých sedm kilometrů až ze Slaného, protože by se nikde jinde nevytočil, ale musím uznat, že řidiči jsou skuteční profesionálové. Trasu zdolali do půl hodiny,“ sdělil starosta Žižic Vratislav Rubeš.

Komplikace, jako přerušený přívod vody, se podařilo napravit ještě v pátek v poledne, ale firma po sobě kromě zničených plotů, zahrádky a plynovodu do domu nechala ještě rozbitou komunikaci.

„Kromě dvou návěsů už sice technika z místa nehody odjela, ale silnice je v jednom jízdním pruhu silně poškozena, a proto zde ještě pokračují opravné práce, které nějakou dobu potrvají. Do té doby bude komunikace uzavřena. Policie ale už svou činnost na místě ukončila,“ sdělila mluvčí kladenského policejního ředitelství Jana Šteinerová.

Jestli a popřípadě jak firma škodu obci a majitelům domu zaplatí, zatím není jasné. „Hovořili jsme o možnosti úhrady přes pojistku firmy. Náklady totiž budou vysoké, podle toho, co vím, jen pronájem jeřábů na jeden den vyjde na tři miliony korun,“ řekl starosta. Samotná společnost APB Plzeň je však zatím ve vyjadřování k financování oprav opatrná. „Dosud jsme o náhradě škody nejednali, protože nemáme všechny podklady,“ uvedla pracovnice pojištění ve firmě Jaroslava Cihelková.

V pátek krátce před 18 hodinou byla doprava v obci zprovozněna.

autor/ka: Zuzana Vlková
převzato ze stránek: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/vitov20080627.html