Drobečková navigace

Úvod > Pro lidi > Napsali o Žižicku > FOTO, VIDEO, AUDIO: Havárie: Ve Vítově se zřítil těžký náklad na rodinný dům

FOTO, VIDEO, AUDIO: Havárie: Ve Vítově se zřítil těžký náklad na rodinný dům

25.6.2008 9:21

Vítov - Havárie nadměrného nákladu, který ve středu před sedmou hodinou ranní projížděl obcí Vítov na Slánsku, ochromila chod celé obce na několik dní. Z tahače se tu téměř do dětského pokoje rodinného domu zřítil stosedmdesátitunový generátor, který plzeňská společnost převážela do Mělníka. Náklad se naštěstí zastavil na zahradě.

„Ráno před sedmou hodinou jsme se s dcerou chystaly do školy, když se ozvala rána. Byly jsme zrovna v krajním pokoji a oknem viděly, jak se na nás řítí obrovský kolos. Vůbec jsme netušily co se děje, jestli tahač pojede dál, nebo kdy se zarazí,“ uvedla majitelka domu Ilona Urieová.

Šok z nebezpečné události však majitelku domu nevyvedl natolik z míry a událost oznámila policii. „V první chvíli jsem ani nevěděla, co mám dělat, jestli tu není nikdo raněný, nebo co se vlastně stalo. Pak přijeli slánští hasiči a plynaři, kteří zjistili, že povalením zahrádky se utrhl i hlavní uzávěr plynu. V tu chvíli zavládla hrozná panika, protože jsme nevěděli, jestli plyn uniká nebo ne. Bály jsme se, že by nám celý dům mohl vyletět do povětří,“ dodala Urieová s tím, že podle jejího názoru jel tahač pomalu, protože v opačném případě by škody byly ještě větší.

Spadlý náklad dokonce zapříčinil, že všech osmdesát obyvatel Vítova je na několik dní bez přívodu vody. „Přerazil přívody z našeho vlastního vrtu i ze Slaného, takže jsme v obci museli zřídit dočasné místo pro odběr. Předpokládáme, že pro běžné používání by měl být vodovod zprovozněn nejdříve v pátek. Kvůli odstranění nákladu bude také nejspíš z bezpečnostních důvodů nutné odpojit elektřinu a plyn v celé obci,“ uvedl starosta Žižic, pod které Vítov spadá, Vratislav Rubeš.

Ještě ve středu a odpoledne také nebylo vůbec jisté, jestli se na úzkou komunikaci obrovský jeřáb na odstranění nákladu vejde. Kolem půl čtvrté však už dorazil bagr. „Pravděpodobně se bude muset demontovat i plot protějšího domu. Měli by sem přivézt největší jeřáb, jaký v republice je. Lidé z obce jsou velmi tolerantní, protože jsou na nehody zvyklí. Řidiči náklaďáků si tudy krátí cestu a tím, že policie na silnicích není téměř vidět, jsou čím dál tím drzejší,“ dodal starosta.

Tíhou nákladu došlo k posunutí celého plotu a předzahrádky asi o metr blíže ke vchodu domu. „Z nákladního vozidla přepravujícího nadměrný náklad po silnici 1/16 ze Slaného do Velvar došlo ve Vítově z dosud nezjištěných příčin k uvolnění nákladu. Ten spadl částečně na vozovku a na oplocení rodinného domku. Silnice byla uzavřena a prováděl se odklon dopravy po přilehlých komunikacích. Na vyproštění bylo třeba těžké techniky,“ sdělila mluvčí kladenského policejního ředitelství Jana Šteinerová s tím, že příčina dopravní havárie je předmětem šetření. Krátce po nehodě se však už spekulovalo o uvolnění zajišťovacích řetězů a poruše hydraulického zařízení. „Zda se jedná o technickou závadu, je jednou z verzí policejního šetření. Vzhledem k váze nákladu, zhruba 164 tun, a náročnosti vyproštění bude silnice uzavřena pravděpodobně až do sobotních ranních hodin,“ poznamenala Šteinerová.
U nehody zasahovali také hasiči. „Na místě jsme pouze odstranili vytékající hydraulickou kapalinu. Jinak je vše v režii policie,“ sdělil mluvčí kladenských hasičů Ladislav Křivan.

Generátor, který plzeňská společnost APB převážela do mělnického přístavu, měl putovat až do Brazílie a údajně byl pojištěný na částku 50 milionů korun. Podle prvotních informací však společnost bezpečnostní nařízení neporušila a včetně policie náklad doprovázela i čtyři další vozidla. Vyjádření společnosti se nám však včera nepodařilo získat. Strážníci Městské policie ve Slaném až do večerních hodin odkláněli těžkou dopravu na Litoměřice.

autor: Zuzana Vlková
převzato ze stránek: http://kladensky.denik.cz/nehody/nehoda20080625.html