Drobečková navigace

Úvod > Pro lidi > Napsali o Žižicku > Slavný výtvarník skla vystavuje ve Slaném

Slavný výtvarník skla vystavuje ve Slaném

10.9.2007 16:00
 
Výtvarník a designer Vladimír JelínekSlaný -    Další autor, který má vztah ke Slanému, vystavuje ve zdejší Ikaros Galerii Antik. Je jím rodák z Žižic, akademický malíř Vladimír Jelínek, jenž je známý především jako návrhář designu skla.

Zároveň ale maluje malebné krajiny, jeho první výstava obrazů se konala v roce 1958  právě ve Slaném.
„Ve Slaném jsem začal navštěvovat reálné gymnázium.  Vztah k výtvarnému umění ve mně tehdy probudil můj profesor kreslení. Byl jsem tehdy nadšen obrazy Antonína Slavíčka, Jana Zrzavého a Bohumila Kubišty, a proto   jsem se rozhodl  přestoupit do Odborné školy sklářské v Kamenickém Šenově. Absolvoval jsem  obor rytec skla a po zkouškách byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do Prahy, “ vzpomínal na vernisáži umělec.


„Rodiče nebyli z mého nápadu nadšeni, pracovali tehdy ve slánské  Daňkovce a stále se ptali, čím že se to budu vlastně živit. Nakonec mě ale podpořili,“  vyprávěl mimo jiné.
Po skončení studia se přestěhoval do Prahy, kde několik let působil jako nezávislý umělec. Poté pracoval v Moravských sklárnách Karolinka, v   Ústavu bytové a oděvní kultury v Praze, nyní je činný  v oddělení Art designe.


Sám vytvářel ve sklárně osobitá díla  nebo dával návrhy  designu. Získal řadu  tuzemských i zahraničních ocenění, posledním je Stříbrná plaketa Kristalnacht Projekt The American Institute.  Jeho  práce jsou zastoupeny v četných zahraničních  galeriích, muzeích a sbírkách.
Uměřeně barevné krajiny maluje jemnými tahy štětcem nebo pastelem, jsou půvabné, snové, zadumané. Vystavené objekty ze skla se s obrazy dobře doplňují.
Výstava potrvá do 29. září.

autorka článku: Olga Fikrlová
Převzato ze stránek: http://kladensky.denik.cz/kultura_region/jelinek20070910.html