Drobečková navigace

Úvod > Pro lidi > Napsali o Žižicku > Starostové zablokují silnici

Starostové zablokují silnici

Kladensko - Přeložka zatížené silnice I/16 ze Slaného do Velvar se odkládá, zřejmě chybějí peníze, starostové se už bouří.

Potíže řidičů a obyvatel Slaného, kteří mají kvůli nadměrně zatížené silnici I/16 ze Slaného do Velvar roky ztrpčený život, se stupňují.

Stát je nechce vyslyšet a nikdo jiný pomoci nemůže. Přestože přeložka silnice byla v plánech a na stolech úředníků již mnohokrát, opět není vůle z vyšších míst do této nákladné akce investovat peníze.

Znechucení a vyčerpaní starostové Slaného, Velvar a Žižic, jichž se problém týká, proto už řekli dost a jsou ochotni zastavit provoz na silnici třeba vlastním tělem.

Pokud plánované schůzky s představiteli vlády, Ředitelstvím silnic a dálnic, senátory, či Fondem dopravní infrastruktury nepřinesou ovoce, starostové zkrátka silnici zablokují.

„Hledáme všechny zákonné možnosti na uskutečnění nátlakových akcí. To znamená například omezení dopravy na komunikaci I/16 formou demonstrací,“ popsal neskrývaně svoji odhodlanost starosta Slaného Ivo Rubík, jenž je připraven společně s dalšími starosty například na akci typu nepřetržitého chození přes přechod pro chodce či se vydat pěšky po silnici s transparenty.

Vše vzniklo na základě toho, že plánované zahájení stavby bylo kvůli nedostatku státních peněz odsunuto z původního termínu až na rok 2012. Díky znalosti problematiky a předpokladu, že se akce neobejde bez úředních průtahů, si je slánský starosta Rubík více než jistý, že by se prakticky beztak nezačalo dříve než v roce 2014. Proto zmínění představitelé obcí začali uvažovat o protestu.

„Jsme z toho už zoufalí. Blokáda je to poslední. Pokud se se s uvedenými institucemi nedomluvíme, jdeme do toho také. Všichni, kteří si potřebují krátit cestu, uhýbají už od exitu od Prahy k nám na Žižice.

Už jsme si vymohli zákaz průjezdu kamionů obcí, ale například lidem ve Vítově, kteří jsou přímo na trase do Velvar, nepomůže nikdo. Za obchvat bojujeme nejméně od roku 2000. Denně jsou to desetitisíce aut a už vážně nemůžeme dál čekat,“ podpořil protest, kromě dalších, starosta Žižic Vratislav Rubeš.

autor/ka: Kateřina Husárová
web: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/silnice20101210.html
.