Drobečková navigace

Úvod > Pro lidi > Napsali o Žižicku > Vichřice zničila památnou lípu

Vichřice zničila památnou lípu

3.3.2008

Kladensko-Víkendové řádění bouře Emma na Kladensku nejvíce zasáhlo severní část okresu.

S popadanými stromy, poničenými střechami a dlouhodobými výpadky proudu se zde potýkaly prakticky všechny obce i města.

Nejhůře podle zjištění Kladenského deníku vichřice zdevastovala obce Žižice, Vítov a Drnov. „Bouře ve Vítově poškodila třináct střech soukromých domů a jednu dokonce odnesla celou. Naštěstí se však jednalo pouze o hospodářské stavení, kde jeho majitelé nebydlí,“ uvedl starosta Žižic.
„Měli jsme také mnoho polámaných stromů, ale největší škodu vichřice způsobila, když vyvrátila tři sta let starou památnou lípu na rozcestí obcí. Hasiči ji zasadili zpět a ořezali. Vzhledem k tomu, že asi čtvrtina kořenů nebyla poškozena, doufáme, že by mohla znovu obrazit a pokud ne, její torzo tu zůstane alespoň jako pomníček,“ dodal starosta.

Sobotní orkán nadělal lidem mnoho starostí také kvůli dlouho trvajícím výpadkům elektrického proudu. „Část Velvar byla celou sobotu bez proudu a místní hasiči byli v permanenci celé sobotní dopoledne. Zasahovali mezi obcemi Hobšovice, Tmáň, Žižice, Olovnice a jinde. Převážně u padajících stromů, které komplikovaly provoz na dopravních komunikacích,“ řekl Libor Šulc z velvarské bytové komise s tím, že ze dvou rodinných domů silný orkán strhl střechu včetně štítů.

V Kokovicích silný vítr pro změnu zničil zastávku autobusu. Laminátová střecha, která orkánu nedokázala vzdorovat, nebude obnovena, ale díky této nehodě bude vystavěna úplně nová zastávka.

Kolem sobotní půl desáté ráno způsobil silný vítr výpadek proudu v Bratronicích. „Orkán poničil několik střech v obci a vyrazil střešní okna. Vichřice zasáhla dvě stojící auta. Kvůli popadaným stromům byla silnice mezi Bratronicemi a Chyňavou až do sobotního večera uzavřena,“ sdělil starosta Bratronic Vladimír Štěrba.

Ve Slaném polámala vichřice několik stromů v areálu nemocnice, domova důchodců, lesoparku Na Hájích a u modelářského střediska. Na kostele v Dolíně byla poničena část střechy, která byla ještě včera opravena, stejně jako střecha Národopisného muzea ve Třebízi. Poblíž centra Grand vítr převrátil mobilní WC, návštěvník z něj stačil naštěstí utéct. (vlk)

převzato ze stránek: http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/vichrice20080303.html