Drobečková navigace

Úvod > Pro lidi > Napsali o Žižicku > Zablokujeme silnici z Mělníka do Kladna, hrozí starostové

Zablokujeme silnici z Mělníka do Kladna, hrozí starostové

Zoufalá situace v obcích, kterými prochází hlavní tah z Mělníka do Kladna, dohnala jejich starosty k myšlence zablokovat tuto dopravní tepnu. Věří, že tak vládu donutí uvolnit peníze na obchvat.

SLANÝ „Půjdu klidně dvanáct kilometrů a budu blokovat silnici, i když za mnou bude kilometrová šňůra aut,“ vzkázal včera starosta Slaného Ivo Rubík vládě.

Rubíka a také starostku Velvar Jitku Linhartovou a starostu nedalekých Žižic Vratislava Rubeše rozzlobilo, že vláda Petra Nečase (ODS) z akcí financovaných z rozpočtu vyřadila obchvat, který by těmto městům a obci na Kladensku ulevil od automobilů a hlavně kamionů. Podle pět let starého měření Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) projede denně mezi Slaným a Velvary deset tisíc vozů.

Plánovaný třináctikilometrový obchvat za 1,7 miliardy korun je měl vyvést zcela mimo obce.

„Radili jsme se, jak budeme postupovat dál. Demonstrativní blokáda hlavního tahu z Mělníka do Kladna je jedno z navržených řešení,“ řekla MF DNES starostka Velvar Jitka Linhartová. Poukázala přitom také na několik vážných nehod, které se staly v Ješíně, těsně před Velvary.

Například letos v srpnu tam řidič sportovního porsche jel vysokou rychlostí, nezvládl řízení, vyjel do protisměru, kde čelně narazil do protijedoucího nákladního vozidla. Následně do porsche ještě vrazil řidič pick-upu, který na nehodu nestačil reagovat. „V obci je sice čtyřicítka, ale nikdo ji nerespektuje,“ poznamenala Linhartová.

„Nechceme čekat na další vládu“

V polovině prosince se zástupci kladenských obcí kvůli neustálému odkládání zahájení výstavby obchvatu setkají se zástupci Ředitelství silnic a dálnic. „Očekáváme, že nám řeknou, v jakém stádiu je příprava této stavby a zda je vůbec naděje, že na ni stát dá peníze. Zeptáme se také, co pro to můžeme udělat my,“ podotkl Rubík.

Stavbaři měli začít s obchvatem letos. Potřebná rozhodnutí měli v rukou už tři roky. V květnu ale vláda Jana Fischera první máchnutí bagrovací lopaty odsunula na rok 2012.

„V letos sestavovaném rozpočtu už stavba není vůbec. Nechceme, aby tuto neudržitelnou situaci řešila až další vláda,“ upozornil slánský starosta Rubík.

***

FAKTA Stavba obchvatu 2000 Ředitelství silnic a dálnic přichází s plánem na obchvat Slaného. 2007 Stavební úřad vydal stavební rozhodnutí. červen 2010 Vláda rozhodla o posunutí zahájení prací na květen roku 2012. listopad 2010 Z plánovaného rozpočtu ministra financí Miroslava Kalouska zmizely peníze na stavbu obchvatu. Zdroj: ČTK a zjištění MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)

autor/ka: Pavel Eichler
web: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=275&r=mfstredcech&idc=1489663